1. Ideální pro výsadbu neprostupného živého plotu.
  2. Habr velmi dobře zmlazuje. Po hlubokém řezu znovu bujně obrůstá.
  3. Na zimu neopadává – uschlé listy zůstávají přez zimu a opadají až na jaře s nástupem nových listů

Habr obecný roste v hájích a smíšených lesích. Velmi dobře snáší seřezávání, je proto často používán jako dřevina v živých plotech. Jinak je vysazován též pro své kvalitní tvrdé dřevo vhodně pro výrobu různých nástrojů a mechanických komponent.

Kvete od dubna do května. Květy jsou jednopohlavné: samčí květenství tvoří nicí 3-5 cm dlouhé jehnědy, svazčité samičí jehnědy s trojlaločnatými listenovými obaly rostou na letorostech. Plodem habru je oříšek ukrytý v trojlaločnatém listenovém obalu (křídle).

Habr velmi dobře snáší znečištěné ovzduší. Daří se mu ve vlhkých hlinitých půdách. Habr je nenáročná dřevina.

Habr jako živý plot

  • Chcete-li mít neprůhledný živý plot po celý rok a nejste-li příznivcem jehličnanů, pak habr stojí za úvahu. Listy habru totiž na zimu z keře neopadávají. Zůstávají na keři a opadnou až na jaře s nástupem nových listů. Proto je živý plot z habru tak oblíben.
  • Na jaře je živý plot z habru nejkrásnější – mladé výhony dají zahradě svěžest. Husté větvoví habru je oblíbeným útočištěm ptáků, kteří zde velmi rádi hnízdí.
  • Keře habru velmi dobře snáší hluboký řez (stačí 1x ročně v červnu) a velmi dobře zmlazuje, bujně znovu obrůstá novými výhony. Rostliny habru prospívají v alkalickém až kyselém prostředí. Dokonce tolerují i vysokou spodní vodu.